Konsalting projekti predstavljaju više od 80% našeg angažovanja kod klijenata. Vrednost projekata se ogleda u praktičnom radu u sistemu klijenta i postizanju konkretnih i merljivih rezultata. Najbolje prakse stečene kroz dosadašnje iskustvo omogućavaju nam detaljan snimak trenutnih performansi procesa i definisanje jasnih koraka za postizanje željenog stanja i rezultata. Dinamika i dužina trajanja projekata zavisi od konkretne teme na kojoj smo angažovani i zahteva klijenata. Dosadašnja praksa je pokazala da periodične posete, najčešće jedna poseta na nedeljnom nivou, daju najbolje rezultate i praćenje realizacije planiranih aktivnosti.
Nakon definisanja obima i ciljeva projekta pristupa se detaljnoj analizi performansi procesa i identifikaciji prostora za unapređenje. Uključivanjem zaposlenih u proces generisanja ideja i sprovođenja samih unapređenja dobija se sinergija koja garantuje uspeh.
Sve konsalting usluge su u potpunosti prilagođene potrebama klijenta kako bi se sprovedene promene održale i nakon uspešnog zatvaranja projekta. U nastavku su neke od tema koje su često predmet projekata.
NAJČEŠĆE TEME I OBLASTI RADA NA KAIZEN PROJEKTIMA
Unapredite efikasnost manuelnih operacija, kombinacija čovek-mašina ili proizvodnih linija. Analiza raspoloživosti, učinka i škarta rezultira jasnim smernicama za unapređenje efikasnosti.
Analizom korena uzroka nastanka škarta i primenom principa mnogobrojnih lean alata zajedno težimo ka zero defects konceptu.
Optimizacijom layouta i primenom principa 5S metode dostiže se viši stepen organizovanosti i smanjenje rasipanja u procesima.
Detaljna analiza strukture procesa i identifikacija prostora za unapređenje uz uključenost zaposlenih su preduslovi za eliminaciju rasipanja i unapređenje performansi procesa.
Primenom principa TPM (Total Productive Maintenance) metode prebacije se fokus sa reaktivnog i havarijskog na preventivno održavanje. Uključivanje operatera u održavanje opreme preko autonomnih aktivnosti (podmazivanja, čišćenja, inspekcije i zatezanja) omogućava sektoru održavanja da se posveti planskom i proaktivnom održavanju.
Primenom principa kaizen metodologije za strukturno rešavanje problema uvodi se sistematizovan pristup hroničnim problemima, istražuje se koren uzroka istih i vrši se eliminacija tako da se problemi više nikada ne ponavljaju.
Vreme zamene alata predstavlja jedan od najvećih i najviše skrivenih potencijala za unapređenje efektivnosti rada mašina. Primenom principa SMED (Single Minute Exchange of Die) metode sistematično dolazimo do značajnih smanjenja vremena zamene.
Puko kopiranje kaizen/lean alata neće doneti benefite i održive promene. Jedino razvoj alata primenom principa i prilagođavanjem najboljih praksi po meri sistema možemo doći do pravih i željenih rezultata.
Razvoj kaizen kulture kontinuiranih promena kroz pilot projekte i sistematično uključivanje zaposlenih. Uspostavljanje kaizen rutina kod sve većeg broja zaposlenih dovodi do stabilnih i održivih promena.
Vođenje grupa, prenošenje metodologije rada i tehničkih veština kako bi se interne grupe osposobile za samostalan rad i uspostavljanje održivih promena.
Ostvarite dodatne uštede pojednostavljenjem tokova interne logistike i skraćenjem transportnih ruta. Svaki suvišni metar koji pređu zaposleni ili viljuškari je trošak, ali i potencijal za postizanje uštede.